Moderní technologie mění svět náboru. Policie České republiky na tento trend reagovala vytvořením inovativního virtuálního náborového centra, které uchazečům usnadňuje přístup k informacím a zefektivňuje celý proces. Jak tento projekt vznikl, co uchazečům přináší a jaké jsou plány do budoucna? Na tyto otázky odpovídá kpt. Ing. Jiřina Nováková Andělová, vrchní komisařka, která nám poskytla rozhovor.
Redakce: Jak vznikla myšlenka vytvořit virtuální náborové centrum a jaké byly vaše hlavní cíle?
kpt. Ing. Jiřina Nováková Andělová, vrchní komisař: V Policii České republiky dlouhodobě u našich kandidátů zjišťujeme 3 důležité oblasti, jaké jsou jejich obavy z přijímacího řízení k policii a proč. Jaká je jejich motivace? Proč chtějí pracovat jako policistky a policisté? A potom se také ptáme, jaké informace už o nás mají. Z tohoto zjišťování víme, a proto se na to také ptáme, že přijímací řízení je považováno za velice složité a že kandidátům informace o přijímacím řízení nestačily, nebo byly těžko dohledatelné. S tímto jsme řešili, jak informace o přijímacím řízení k policii kandidátům přinést. A nejlépe, jak jim je předat atraktivně. Proto jsme hledali cestu a objevili jsme možnosti ve virtuálním prostředí, respektive v 3D prostředí, které jsme se rozhodli aplikovat na předání hlavních informací o přijímacím řízení k policii.
Redakce: Jaké konkrétní změny přineslo virtuální náborové centrum do vašeho náborového procesu?
kpt. Ing. Jiřina Nováková Andělová: Ve virtuálním náborovém centru jsme poprvé soustředili všechny informace o náborovém procesu na jedno místo. Uchazeč se tedy dozví všechno o tom, jak vstoupit do policie. Zároveň tato platforma má širší využití, protože slouží jak kandidátům při zjišťování informací o tom, jak k policii nastoupit a jak přijímací řízení vypadá, stejně tak slouží později uchazečům, kteří už v náborovém procesu jsou a ti se sem mohou pro informace kdykoli vracet. A v neposlední řadě slouží i našim náborářům, protože ti si na centrum mohou veškeré kandidáty odkazovat a pro další práci získat kvalitně informované uchazeče.
Redakce: Jak se virtuální náborové centrum liší od tradičních náborových kampaní a jaké jsou jeho hlavní výhody?
kpt. Ing. Jiřina Nováková Andělová: Virtuální náborové centrum se liší v tom, že návštěvník nečte texty, ale vše mu řeknou konkrétní lidé. Případně mohou věci i přímo ukázat, jako instruktor při předvádění cviků pro fyzické testy. Návštěvník si může pořadí i tempo prohlížení určovat podle sebe a na řadě míst má možnost využít kontaktní formulář, kterým může projevit zájem o zahájení přijímacího řízení.
Redakce: Jak hodnotíte spolupráci s firmou Eduwin s.r.o. při tvorbě a implementaci tohoto projektu?
kpt. Ing. Jiřina Nováková Andělová: Jenom pozitivně. Všichni lidé, se kterými jsme měli možnost spolupracovat a se kterými dále spolupracujeme, se stavěli ke všem našim požadavkům pozitivně. I v případech, kdy neznali technické řešení, snažili se zajistit vývoj produktu tak, aby se dosáhlo požadovaného výsledku. Prošli jsme i několika slepými uličkami, ale řízení projektu ze strany Eduwin nás nakonec dovedlo k cíli včetně mnoha přizpůsobení platformy pro specifické potřeby Policie České republiky.
Redakce: Jaké jsou vaše plány do budoucna s virtuálním náborovým centrem? Jaké nové funkce byste chtěli přidat?
kpt. Ing. Jiřina Nováková Andělová: Poskytovaná data o návštěvnosti a chování návštěvníků nám ukazují, jak lépe virtuální náborové centrum přizpůsobit, aby návštěvník získal ty informace, které potřebuje. Postupně dojde ke kompletní přestavbě a rozšíření funkcionalit tak, že na konci bude stát virtuální centrum Policie České republiky. Náborová část zůstane jako hlavní, ale návštěvník bude mít k dispozici mnohem širší nabídku včetně miniher, prohlídek, možná interaktivních simulací konkrétních pracovních situací. Bavíme se také o integraci virtuálního policejního muzea, které dnes existuje v prostorách bývalého kláštera v Praze na Karlově. Během na delší trať je napojení na stávající personální systémy používané v rámci Ministerstva vnitra a tedy kompletní předávání potřebných dokumentů a vedení přijímacího procesu online cestou.
Redakce: Myslíte si, že virtuální prezentace firem jsou budoucností? Jaké jsou největší výhody tohoto typu prezentace?
kpt. Ing. Jiřina Nováková Andělová: Současná doba, kdy do zaměstnání míří generace Z, si vyžaduje jiný přístup v mnoha oblastech. A nábor nebo výběr zaměstnanců je první věcí, se kterou se při zapojení do pracovního procesu setkávají. Virtuální prezentace tedy bude hrát velkou roli, protože bude do velké míry rozhodovat o tom, pro koho se budoucí zaměstnanec rozhodne. Ale protože policejní práce je ve velké míře o práci s lidmi, se kterými se každodenně setkáváme, chceme i v náborovém procesu udržet lidský kontakt, protože i ten nám přináší o kandidátovi informace, které jsou v online kontaktu nepřenosné.
Redakce: Jaké byly vaše první dojmy, když jste poprvé spustili virtuální náborové centrum?
kpt. Ing. Jiřina Nováková Andělová: Pro tým, který se na vývoji podílel, se jednalo o postupné kroky. I na naší straně probíhaly různé vizualizace, než byl vznesen požadavek na zapracování. Ale když byl produkt dokončen a představen vedení policie, personalistům, náborářům a dalším zainteresovaným pracovníkům, tam byl skutečně cítit wow efekt. Z různých úrovní a struktur policie přišla řada pozitivních hodnocení. Ale také dalších podnětů a některé z nich se v rozvoji virtuálního náborového centra promítnou v budoucnu. Velmi pozitivně projekt přijala také média. V prvních dnech po otevření centra se o něm psalo a mluvilo prakticky ve všech významných televizních stanicích i online médiích. Osobně jsme projekt byli představit v živém odpoledním vysílání ČT24, ranních pořadech TV Nova (Snídaně s Novou) a televize Prima (Nový den).
Redakce: Jaká zpětná vazba od uchazečů vás nejvíce potěšila?
kpt. Ing. Jiřina Nováková Andělová: Když dokončíme nový projekt, tak si za ním stojíme. Jsme přesvědčeni, že jsme udělali všechno, co jsme mohli, aby vše fungovalo správně. Ale nejlepší zpětnou vazbu získáte až při hodnocení zvenčí, když váš projekt zhodnotí odborníci v dané oblasti. My jsme virtuální náborové centrum přihlásili do soutěže HREA (HR Excellence Awards), protože jsme chtěli mít zpětnou vazbu. To, že jsme v kategorii státní správa a neziskový sektor zvítězili, je pro nás důkazem, že jsme společně s Eduwin odvedli dobrou práci.
Redakce: Děkujeme za rozhovor!
kpt. Ing. Jiřina Nováková Andělová: Já děkuji, bylo mi potěšením.
Virtuální náborové centrum Policie ČR představuje významný krok vpřed nejen v oblasti státní správy, ale i v přístupu k náboru nových zaměstnanců. Tento inovativní projekt dokazuje, že moderní technologie mohou nejen zefektivnit procesy, ale také přiblížit důležitou instituci jako je Policie ČR mladé generaci. S rozšiřováním funkcionalit a dalším vývojem se centrum stane ještě silnějším nástrojem nejen pro nábor, ale také pro propagaci a vzdělávání. Policie ČR tak ukazuje, že je institucí, která se nebojí moderních výzev a hledá cesty, jak být blíže lidem.
REDAKCE 3Donline.cz